lihi forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjuha Shqipe

Shko poshtė

Gjuha Shqipe Empty Gjuha Shqipe

Mesazh nga Virusi-V Fri Jun 01 2007, 09:13

Gjuha shqipe
Shqipja ėshtė njė gjuhė indoevropiane qė flitet nė Shqipėri dhe nga shqiptarėt etnikė nė pjesė tė tjera tė Ballkanit jugor. Gjuha shqipe flitet gjithashtu edhe pėrgjatė bregdetit lindor tė Italisė dhe nė Sicili, nė jug tė Greqisė si dhe nė Gjermani, Suedi, Shtetet e Bashkuara, Kanada, Ukrainė dhe Belgjikė. Shqipja ėshtė njė ndėr gjuhėt moderne qė pėrfaqėson njė degė mė vete nė familjen e gjuhėve indoevropiane.

Origjina e emrit "Albanian", i cili tradicionalisht i referohet njė zone tė vogėl nė Shqipėrinė e Mesme dhe tė emrit tė sotėm Shqip ose Shqipėri, mund tė rrjedhin nga njė fjalė latinishte, excipere qė do tė thotė "shqiptoj saktė, qartė". Por kėto janė akoma edhe sot tė diskutueshme. Emri "Albanian" ėshtė gjetur nėpėr dokumente qė nė kohėn e Ptolemeut. Nė kalabrisht emri ėshtė arbėresh, nė greqishten moderne arvanķtis ose alvanós, dhe nė turqisht arnaut; emri duhet tė jetė transmetuar herėt nėpėrmjet greqishtes.
avatar
Virusi-V
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi