lihi forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hagė: Trupi gjykues nuk i pranon si prova materiale disa “do

Shko poshtė

Hagė: Trupi gjykues nuk i pranon si prova materiale disa “do Empty Hagė: Trupi gjykues nuk i pranon si prova materiale disa “do

Mesazh nga LIHI Wed Oct 10 2007, 06:41

Nė Gjykatėn ndėrkombėtare tė Hagės, ka vazhduar procesi gjyqėsor ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės – Ramush Haradinajt dhe dy ish-bashkėluftėtarėve tė tij – Idriz Balajt e Lahi Brahimajt. Nė seancėn e sotme gjyqėsore, pas prokurorisė, mbrojtja e Haradinajt, Balajt e Brahimajt ka marrė nė pyetje ish-shefin e Sektorit analitik tė Shėrbimit sekret serb nė Prishtinė, Zoran Stijoviq.
Edhe nė fillim tė seancės sė sotme, kryesuesi i Trupit gjykues, Alfons Orie, informoi palėt e kėtij procesi se trupi gjykues nuk mund t’i pranojė si prova materiale disa “dokumente” tė UDB-sė serbe lidhur me akuzat ndaj Ramush Haradinajt, Idriz Balajt dhe Lahi Brahimajt, tė cilat ėshtė munduar t’i fusė jashtė procedurės sė rregullt gjyqėsore dėshmitari i Prokurorisė, ish-shefi i Sektorit analitik tė Shėrbimit sekret serb nė Prishtinė, Zoran Stijoviq. Ndėrkaq, duke u pėrgjigjur nė pyetjet lidhur me veprimtarinė e kėtij shėrbimi nė Kosovė, gjatė periudhės sė luftės, Stijoviq, ėshtė munduar qė tė pėrmend disa nga zhvillimet mė tė rėndėsishme, qė nga ngjarjet e njohura nė Likoshan, nė Prekaz, Jabllanicė, Gllogjan e mė gjerė. Stijoviq ka paraqitur edhe disa informata qė gjoja kishte marrė shėrbimi i sigurimit sekret serb nga disa ish - eprorė tė FARK-ut.
Avokati Emersen, Gaj Smith e Harvi, kanė paraqitur kundėr-argumentet e tyre lidhur me disa konstatime tė paqėndrueshme tė Stijoviqit ndaj tė akuzuarve. Ata e pyetėn atė edhe lidhur me pėrgjegjėsinė e ish-drejtuesėve serbė pėr krimet mbi shqiptarėt nė Kosovė nga njėsitė speciale dhe ato paramilitare serbe, duke pėrfshirė kėtu edhe ato tė Arkanit, por ai, si zakonisht, i bishtėronte pėrgjigjes.
Mbrojtja e Haradinajt, Balajt e Brahimajt, nesėr do tė vazhdojė me pyetjet e tjera drejtuar dėshmitarit Stijoviq lidhur me zhvillimet gjatė luftės nė Kosovė, veēmas nė Dukagjin.
LIHI
LIHI
100% DeQaNaLi
100% DeQaNaLi

Male
Numri i postimeve : 133
Age : 36
Vendndodhja : Restovicė, Deēanė, Zürich
Registration date : 09/05/2007

http://www.lihi.tk

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi